Denizli haber – haberlerdenizli – Denizli Haberleri

BULDAN TARİH VE SANATLA YENİDEN KEŞFEDİLECEK

Soroptimist Kulübü’nün Denizli Sanayi Odası, Buldan Kaymakamlığı ve Buldan Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlemiş olduğu “Buldan’da Sanat Var” Festivali, 11 Ekim’de başlıyor.

BULDAN TARİH VE SANATLA YENİDEN KEŞFEDİLECEK
30 Eylül 2019 - 12:00

Soroptimist Kulübü’nün Denizli Sanayi Odası, Buldan Kaymakamlığı ve Buldan Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlemiş olduğu “Buldan’da Sanat Var” Festivali, 11 Ekim’de başlıyor. Buldan’ın tarihi yapıları ile dokumasının sanatla yeniden keşfedileceği etkinliğe, Türkiye’nin dört bir yanından gelen sanatçılar katılacak. 

İş ve meslek bayanların oluşan Soroptimist Kulübü Buldan’da bir ilke imza atıyor. Denizli ve Karşıyaka Soroptimist Kulübü’nün Denizli Sanayi Odası’nın sponsorluğunda Buldan Kaymakamlığı ve Belediyesi’nin destekleriyle düzenlemiş olduğu Buldan’da Sanat Var etkinliği, 11-13 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Etkinlik kapsamında Buldan’ın tarihi sokakları, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen kadın sanatçıların, fotoğraf, ebru, dokuma, cam ve dokuma üstüne baskı gibi pekçok atölye çalışmasına ev sahipliği yapacak.

“Tarih sanatla yeniden keşfedilecek”

Buldan tarihinin, doğal güzelliklerinin ve dokuma kültürünün sanatla yeniden keşfedileceği etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu belirten Buldan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “Buldan’ın tanıtımına katkı sağlayacak her çeşit etkinliğe desteklemeye hazırız. Festivaller, bir yandan yerel ekonomiyi canlandırırken bir taraftan da etkili tanıtım yöntemidir. Buldan’da Sanat Var etkinliğine ev sahipliği yapacak olmamızdan dolayı da mutluyum” dedi.

“Her kadın biraz da sanatçıdır”

El dokumalarını öne çıkarmak ve bu güne kazandırmak için Soroptimist Kulüp öncülüğünde 1995 senesinde kurulan Buldan El Sanatları Merkezi’ni (BELSAM), 2000 senesinde Buldan Kaymakamlığına devredilerek sürdürülebilir bir katkı sağladıklarını belirten Denizli Soroptimist Kulübü Dönem Başkanı Nihal Güngör Kılınç, Buldan’da Sanat Var Festivali ile ilçenin tarihi güzelliklerini sanatla buluşturmaya hazırlandıkları söyledi. 
“Aslında her kadın biraz da sanatçıdır yaşamında” sloganı ile yola çıktıklarını belirten Kılınç, Karşıyaka Soroptimist Kulübü işbirliğiyle “Buldan’da Sanat Var” Festivalini düzenlemeye karar verdiklerini belirtti. Kılınç, Buldan’ı tercih etmelerinin sebebini ise şu sözlerle açıkladı: “Sanatsal Birliktelik ve Sanatçı Bakışı İle Dünyaya bakabilmenin daha güzel sevgi dolu bir gelecek hazırlayacağı felsefesiyle geçmişin izlerinde bizi kucaklayacak bir ortamda; yüzyıllık bir arasta da ve antik bir kentte bulacağımız izlerde yürüyelim istiyoruz. Sanat Festivalimizde Soroptimist Sanatçı konuklarımızla, Denizlinin El Dokuma kültürünün zarifliği ve estetiği ile yaşatan Buldan Evlerinde konaklayarak bu keyifli dokuyu beraber yaşamak, koklamak istedik.”

Buldan’ın tarihi sokakları şenlenecek

Denizli-Karşıyaka Soroptimist Kulüpleri tarafından düzenlenen Buldan’da Sanat Var Festivali, 11 Ekim Cuma günü saat 14.00’da tüm sanatçı ve konukların katılımıyla Denizli Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğindeki kortej yürüyüşü ile başlayacak. Üç gün devam edecek olan Festival kapsamında Buldan’ın tarihi sokakları, Türkiye’nin en büyük Cam Horoz Heykelinin mimarı Ömür Duruerk, yine Türkiye’nin ünlü terra cotta sanatçısı merhum Necip Savcı’nın sanatını sürdüren oğlu Hasan Savcı gibi çok sayıda dokuma, baskı, ebru, fotoğraf, resim sanatçısını ağırlayacak.

Bir önceki haberimiz olan SARAYKÖYSPOR ZİRVE ORTAĞI başlıklı haberimizi de okumanızı öneririz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları https://haberlerdenizli.com tarafımıza aittir, haberleri kopyalamayınız.

dolor. adipiscing porta. eget quis mattis ut suscipit