Denizli haber – haberlerdenizli – Denizli Haberleri

DTO VE KOSGEB KOBİLERE İHRACAT’IN YOLUNU GÖSTERİYOR

DTO, KOSGEB ile birlikte Kobi’lere yurtdışı pazarın yolunu açıyor.

DTO VE KOSGEB KOBİLERE İHRACAT’IN YOLUNU GÖSTERİYOR
09 Ekim 2019 - 10:25

DTO, KOSGEB ile beraber KOBİ’lerin ihracat ve online alışveriş yapabilmesi için çalışıyor. Küçük ve Orta ölçekli işletmelerin ülkelerarası pazara açılması için yapılan toplantıya ilgi büyük oldu. DTO’nun bünyesinde yer alan ABİGEM ise bu konu da danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyor.

Denizli Ticaret Odası (DTO), KOSGEB ile beraber, daha fazla KOBİ’nin ihracat ve online alışveriş yapabilmesi için harekete geçti. Geniş bir katılımla gerçekleştirdiği toplantıda, KOSGEB tarafından başlatılan “Yeni Yurtdışı Pazar Destek Programı” hakkında üyelerini bilgilendirdi. Üyelerinin sorularına da yanıt bulduğu toplantıda, DTO Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan, “Ana hedefimiz, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerimizin yani KOBİ’lerimizin ülkelerarası pazara açılmalarına ve ihracat kapasitelerini geliştirilmelerine katkıda bulunmak. Bu sayede, KOBİ’lerimizin, yurtdışı pazarlara açılabilme beceri ve kabiliyetlerini geliştirmek, yurtdışı pazar paylarını arttırarak ülkelerarası rekabetin aktörleri haline getirmek istiyoruz. Ayrıca, ihracata ve online alışverişe başlayan KOBİ’lerimizin sayısını yükseltebilmek için de uğraşıyoruz.” dedi. Üyelerinin, bölgesinde önemli bir merkez haline gelen DTO bünyesindeki Denizli ABİGEM’in uzmanlarından, bu konu da danışmanlık hizmeti alabileceklerini de hatırlattı.

DTO’daki Yurtdışı Pazar Destek Programı Bilgilendirme Toplantısı’na, KOSGEB Denizli İl Müdürü Aziz Acar ve Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan’ın beraberinde çok sayıda DTO üyesi ile çalışanı katıldı.

dto kosgeb kobi ihracat - DTO VE KOSGEB KOBİLERE İHRACAT'IN YOLUNU GÖSTERİYOR

BAŞKAN ERDOĞAN: “UZMAN KADROLARIMIZLA, GECE GÜNDÜZ DEMEDEN DENİZLİ’MİZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Toplantının başında DTO Başkanı Uğur Erdoğan, odalarının yönetim kadroları ve her biri alanında uzmanlaşmış personeli ile, özellikle son birkaç senede Denizli’de pekçok ilke imza attığına dikkat çekti. Başkan Erdoğan, “Denizli tarihinde ilk kez, Avrupa Birliği fonlarından 5 milyon Euro’luk destek sağladık. Bu sayede, Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projemiz ile daha kaliteli ve katma kıymetli tekstil üretimi için Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde üyelerimizin ortak kullanımına açık bir tesis kurup, danışmanlık hizmetleri vereceğiz. Geçen ay, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ticaret Bakan Yardımcımız Sayın Rıza Tuna Turagay’la beraber ilkini İstanbul’da açtığımız, Facebook İstasyon’un ikincisini Denizli’mizde kuracağız. Bu istasyon, firmalarımıza, bilgiye ve müşteriye ulaşmak ile network yaratmak için fırsatlar sunacak. Burası ayrıca, işletmelerimizin küresel pazara ulaşmalarının da önünü açacak. Gelecek ay, GEKA tarafından desteklenen teknik projemiz kapsamında, Denizli’de ilk kez İngilizce Dış Ticaret Eğitimi’ni gerçekleştireceğiz. Bu yıl ayrıca, TOBB MEYBEM iş birliğiyle, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapanlar ile gayrimenkul danışmanlığı alanlarında ki 250’ye yakın üyemize, Mesleki Yeterlilik Belgesi verdik. Tüm bu çalışmaların yanında yeni bir adım daha atıyoruz… KOSGEB İl Müdürümüzle beraber, sizlere, Yeni Yurtdışı Pazar Desteği Programı’nı açıklayacağız.” dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN: “PROJE ÜRETMEK KADAR, DİĞER KURUMLARLA İŞ BİRLİĞİYLE HAREKET EDEBİLMEK DE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Başkan Erdoğan, yurttaşlar ile üyelerinin donanımlı hale gelebilmeleri için kurumlarla iş birliği halinde projeler yürüttüklerini de anlattı. Erdoğan, “İnsanımızı, geleceğe hazırlayacak her çeşit çaba, bizler için eşsiz bir servet değerindedir. Girişimciliğe adım atan yurttaşlarımızın, iş kurma aşamasında ihtiyaç duyacakları, danışmanlık ve eğitim ihtiyaçlarını da bünyemizdeki Denizli ABİGEM ile karşılamaya çalışmaktayız… Bu manada, işletmemiz Denizli ABİGEM, başta KOBİ’lerin kurumsallaşma, pazarlama, üretim ve markalaşma alanlarında olmak üzere, ihtiyaç duydukları tüm konularda eğitim ve danışmanlık hizmeti veriyor. Abigem uzmanlarımız ve idarecilerimizle, senelik bir takvim de oluşturduk. Bu yıl, birbirini destekleyici birbirinden farklı konularda 24 eğitim gerçekleştireceğiz. Bunlardan üçü ekimde; içeriklerini web sitemizden takip edebilir, siz de başvuru yapabilirsiniz.” diye konuştu.

dto kobi bilgilendirme toplantisi - DTO VE KOSGEB KOBİLERE İHRACAT'IN YOLUNU GÖSTERİYOR

BAŞKAN ERDOĞAN: “ÇOK SAYIDA İŞ BİRLİĞİNE İMZA ATTIĞIMIZ KOSGEB, ANA ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZDANDIR”

DTO Başkanı Erdoğan ayrıca, KOSGEB ile de çok sayıda iş birliği gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. Erdoğan, “Özellikle, meslek edindirmeye dair gayretler ile yeteneklerin keşfedilip işlenmesi, bunların zamanla topluma yararlı işler ve projelere dönüştürülerek ekonomiye kazandırılması, bizler için çok önemli ve kıymetli! Bu hedef doğrultusunda, KOSGEB ile beraber, yurt içi ve yurtdışı fuarları, senelik 600 üyemizin ziyaret etmesini sağlamaktayız. Sadece bu sene Almanya’daki Berlin İnşaat Fuarı’na 35 firmamızı, İspanya’daki Barselona ITMA Tekstil Makinaları Fuarı’na 100 firmamızı, Rusya’daki Moskova Heimtekstil Fuarı’na da 40 firmamızı yolladık. Köln’deki Anuga Gıda Fuarı için de 7 Ekim’de 36 firmamızla beraber yola çıktık. Kasım ayındaki, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’daki Mobilya Dekorasyon ve İnşaat Fuarı’na da Kosgeb desteği ile, çok sayıda üyemizi göndereceğiz. Ayrıca, ocak ayında Almanya’daki Frankfurt Heimtekstil 2020 Fuarı’na da KOSGEB desteği ile Denizli tarihindeki en kuvvetli ziyareti sağlamak amacıyla çalışmalarımıza başladık. Üyelerimizi, bu fuara Denizli tarihinde ilk kez, Kosgeb’den destek sağlayarak göndereceğiz. Öte yandan, bu sene yurtiçinde de UNISERA Seramik Fuarı, Evteks Fuarı ile Yapı Endüstri Fuarı’na gittik. Önümüzdeki günlerde ise Güvenlik Ekipmanları, INTERMOB ve Ambalaj Fuarlarına da yaklaşık 40’ar firmamızla gideceğiz. İşte tüm bu çalışmalarımızı daha verimli ve hızlı yürütebilmek adına, odamızda Kosgeb Temsilcilik Ofisi açtık. Denizli Ticaret Odamızın bünyesinde ki Denizli Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi Eğitim ve Danışmanlık Anonim Şirketimiz vasıtası ile da, bunları tamamlayıcı, bazı çalışmalar yürütüyoruz. Aydın ve Muğla gibi çevre illere de hizmet sunuyoruz. Bu olanaktan, sizler de faydalanabilirsiniz.” dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN: “BÖLGESİNDE ÖNEMLİ BİR MERKEZ HALİNE GELMİŞ DENİZLİ ABİGEM’İN İMKANLARINDAN HERKES FAYDALANABİLİR”

Bireyleri, üretim ve istihdama kazandıracak mesleki eğitimleri de önemsediklerini belirten Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, o sebeple, her fırsatta şehirdeki diğer kurumlarla beraber hareket ettiklerini kaydetti. Başkan Erdoğan, “Onlarla beraber, bugüne dek moda tasarım kursu, ısı, ses, ışık ve su yalıtımı kursu, uzman kaynakçılık kursu, online alışveriş, e-ihracat ve dijital dönüşüm eğitimleri düzenledik. Tüm bunları, yeni iş kurmayı düşünenleri yetiştirdiğimiz, KOSGEB ve İŞKUR ile beraber yürüttüğümüz Girişimcilik Eğitimlerimizle de taçlandırdık. Denizli Ticaret Odamızda gerçekleştirdiğimiz girişimcilik eğitimlerimiz, büyük ilgi görüyor. Yılda 2000 mezun veriyoruz. Bunların en az % 10’u, kendi işini kuruyor; istihdam sağlıyor. Bu konu da özellikle KOSGEB Başkanı kıymetli hocamız Prof. Dr. Sayın Cevahir Uzkurt’a, yakın ilgi ve desteklerinden dolayı, bu vesile ile huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Türkiye’de bu destekten faydalanan odaların arasında olmanın mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz. Denizli Ticaret Odamız, bugün burda olduğu gibi, daima ülkemiz ve insanımızın yararına her çeşit girişimde, iş birliğine hazırdır ve açıktır. Ekonomik kalkınmanın ana unsurlarından birinin, iyi yetişmiş girişimci fertlerin, iş yaşamına kazandırılması olduğuna inanıyoruz… O sebeple de, gerek yurttaşlarımızın gerekse üyelerimizin fuarlar ve eğitimler gibi çeşitli faaliyetlerle mesleki donanımlarını artırmalarını sağlamaya çalışmaktayız. Bu sayede, günümüzün rekabet koşullarına hazır hale gelmelerini istiyoruz. Girişimci fertlerin yeni iş imkânı, yeni iş yerleri ve yeni istihdam oluşturması için düşünülen her çeşit projeyi, var gücümüzle destekliyoruz.” diye konuştu.

aziz acar - DTO VE KOSGEB KOBİLERE İHRACAT'IN YOLUNU GÖSTERİYOR

KOSGEB MÜDÜRÜ ACAR, BAŞKAN ERDOĞAN’A YAPICI YAKLAŞIMINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR ETTİ

DTO Başkanı Erdoğan’dan sonra ise KOSGEB Denizli İl Müdürü Aziz Acar konuştu. Öncelikle, Başkan Erdoğan’a kendilerine sağlamış olduğu destek ve yapıcı yaklaşımından dolayı teşekkür eden Acar, bunun iş birliğiyle daha çok iş yapma azmini artırdığını ifade etti.

İŞLETMENİN 1 YIL ÖNCE KURULMUŞ OLMASI GEREKİYOR

KOSGEB Denizli Müdürü Aziz Acar, bugünlerde ortaya çıkan dolandırıcılık olaylarıyla ilgili de uyarıda bulundu. KOSGEB’in asla herhangi bir KOBİ’yi arayıp, “Krediniz onaylandı, bunun için ücret ödemeniz gerekmektedir.” biçiminde bir uyarı yapmadığını vurgulayan Acar, KOBİ’lere bununla ilgili dikkatli olmalarını tembihledi.
Öte yandan, Yeni Yurt Dışı Destek Programı’na kimlerin başvurabileceğini de söyleyen Acar, “Başvuru koşulları arasında, işletmemizin son mali yıl verilerinin onaylanması yani en az bir sene önce kurulmuş olması ve bilanço esasına göre defter tutması var. Bu iki koşulu taşıyan ve KOSGEB’e kayıtlı her KOBİ’miz, bu destek programımıza başvurabiliyor. İşletmelerimiz, bu programımızdan yalnızca bir kez faydalanabiliyorlar.” dedi.

BAŞVURU SÜRECİNİ ANLATTI

İşletmelerin müracaatlarını e-devlet üzerinden yapacağını anımsatan İl Müdürü Acar, “Müdürlük olarak başvuruları inceledikten sonra, herhangi bir eksiklik yoksa projeyi kurula sevk ediyoruz. Kurul içindeki yüksek okul hocalarımızla, sizleri dinleyerek değerlendirme yapıyoruz. Eğer projeniz kabul edilirse, taahhütnameyi sistemden onaylıyorsunuz ve projeniz başlamış oluyor.” diye konuştu.

YENİ YURTDIŞI PAZAR DESTEK PROGRAMI NELERİ KAPSIYOR?

Konuşmasının sonunda destek programının ayrıntılarını da aktaran Acar, katılımcılara, “Yurt dışındaki fuar ve iş seyahati giderlerinizi destekliyoruz. Ticaret Bakanlığımız tarafından yayınlanmış yurtdışı fuarlara katılım sağlamak istediğinizde, size destek sağlamaktayız. İşletmelerimizin temsilcilerine, hem bu fuarlara gidiş ve konaklama hem de ekonomi sınıfı gidiş dönüş uçak biletleri ile ulaşım giderlerine yönelik destek veriyoruz. Ayrıca, test, analiz ve belgelendirme gideri desteğiyle yurtiçinde ve yurtdışındaki laboratuvarlarda ihracata konu ürünler ile alakalı yaptıracağınız yada alacağınız belgelerle ilgili projeleriniz için sizleri destekleyebiliyoruz. Yurt Dışı Fuar ve Seyahat Giderleri, Personel Giderleri, Yazılım ve Donanım Giderleri, Tanıtım Giderleri, Test Analiz ve Belgelendirme Giderleri ile Hizmet Alım Giderleri olmak üzere, 6 başlıkta topladığımız Yeni Yurt Dışı Pazar Desteği Proje Bazlı Destek Programımızın süresi, en az 6 ay, en çok 24 ay. Toplam destek miktarı ise, %70’i geri ödemesiz, %30’u geri ödemeli olarak işletme başına 300.000 TL. Personel giderleri, Yazılım ve Donanım Giderleri, Tanıtım Giderleri, Test Analiz ve Belgelendirme Giderleri ve Hizmet Alım Giderlerinde destek üst limiti 100 bin TL; Yurt Dışı Fuar ve Seyahat Giderlerinde ise 150 bin TL. Özetle, %100 oranında sizlere katkı sağlayacak bugüne dek çıkmış en güzel desteklerden biriyle karşınızdayız. Bu, Denizli’mize de çok uygun bir destek programı. Başvurularınızı bekliyoruz.” diye seslendi.
Toplantı, KOSGEB Müdürü Acar’ın, katılımcıların sorularını yanıtlamasıyla sona erdi.

İlgilenenler, Yeni Yurtdışı Pazar Destek Programı’nın ayrıntılarına https://www.Kosgeb.Gov.Tr/site/tr/genel/detay/7137/yurtdisi-pazar-destek-programi-yururluge-girdi internet adresinden ulaşabiliyorlar. Başvuru için ise, https://edevlet.Kosgeb.Gov.Tr/ sayfasından “Yurt Dışı Pazar Destek” diye aratarak ya da tüm hizmetlerin listelendiği https://edevlet.Kosgeb.Gov.Tr/EHizmetler/TumHizmetler sayfasından ilgili sayfaya erişilmesi gerekmektedir.

Bir önceki haberimiz olan FATURA YÜCEL İLDİZ'E KESİLDİ başlıklı haberimizi de okumanızı öneririz.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları https://haberlerdenizli.com tarafımıza aittir, haberleri kopyalamayınız.

    ut ultricies Phasellus ipsum venenatis consequat. risus odio sit