1 NİSAN'DA DENİZLİ - Denizli haber - haberlerdenizli - Denizli Haberleri

Denizli haber – haberlerdenizli – Denizli Haberleri

1 NİSAN’DA DENİZLİ

Denizli 1 Nisan sabahına nasıl uyanacak? Yerel seçimlere giderken vatandaşlar nasıl karar verecek? Emre Kaygın yazdı..

1 NİSAN’DA DENİZLİ
Emre Kaygın
Emre Kaygın( emre@haberlerdenizli.com )
961
14 Mart 2019 - 18:59

Pırıl pırıl bir 1 Nisan sabahından merhaba sevgili okuyucularım.. Asgari ücrete zam geldi, doğalgaz ve elektrikte indirime gidildi. Belediye başkanları suyun temel hak olmasından ötürü su ücretlerini bedava yaptı. Yolsuzluk, yoksulluk, yasaklar son buldu. İş arayan vatandaşlar ise devletin kurumları aracılığıyla kendi alanlarında ülkelerine faydalı olacak işlere yerleştirildiler. İnsanlar yıllardan beridir ilk defa bu kadar mutlular.

Mesaisi biten vatandaşlar eşleri ve çocukları ile beraber, müthiş bir bahar havası eşliğinde gezinti halindeler. Caddeler baştan sona trafiğe kapalı bir halde. Sokak müzisyenleri ile 100 metre arayla konumlanmış, ressamlar birer birer emek harcadıkları resimlerini sergiliyor ve vatandaşların takdirleriyle karşılaşıyorlar. Bahar havasını içine çeken tüm insanlar mutlu, çocuklar parklarda, yollarda, bahçelerde. koşuyorlar, gülüyorlar, el ele dolaşıyorlar, gülümsüyorlar, eğleniyorlar. Zamanı durdurup fotoğraf çeken insanlar tüm Dünya’ya öz çekimler atıp şehrin tüm güzelliklerini gururla paylaşıyorlar.

Devlet tiyatrolarında Dünyaca ünlü oyunlar sahne almakta, seyirciler bilet almak için uzun kuyruklarda birbirleri ile tanışma ve konuşma halindeler. Şehirde yükselen seslerin bir kısmı insanların geleceğe yatırım amacıyla diktiği ağaçlara yuva yapmış kuşlardan yükseliyor. Kuş cıvıltıları altında geçim derdine düşmüş, yolda yürüyemeyen insanlar yerini kitap okuyan kendi halinde huzur bulan insanlara bırakmış.

Kadınlar üzerlerine giyeceği kıyafetlerini mağaza vitrinlerinden seçerken, bazıları beğenerek aldığı kıyafetleri gönül rahatlığıyla giymiş bugün. Gece sokağa çıksam başıma bir şey gelir mi endişesi yok kadınlarda.
Bir yanda Cahit Sıtkı Tarancı’nın Bahar Sarhoşluğu adlı şiirini okuyan Güzel Sanatlar öğrencileri ‘İlk sevgilinin gülüşüne benzer
Bir Nisan havası değil mi esen?
Zincirlere, kelepçelere inat,
Kanatlarımı açmak zamanıdır;
Allah’a ısmarladık kaldırımlar.” hep bir ağızdan haykırıyorlar.

Diğer yanda arabesk kültürüyle büyümüş, hayat dolu bir genç Orhan Gencebay’dan “Mevsim bahar olunca aşk gönüle dolunca, sevenler kavuşunca yaşamak ne güzel, mevsim bahar olunca aşk gönüle dolunca, sevenler kavuşunca yaşamak ne güzel yaşamak ne güzel” diyerek haykırıyor içindekileri.

Denizli mutlu azınlıkların olmadığı, mutlu şehrin mutlu insanlarının olduğu bir şehir haline dönüşmüş… Anlattıklarımı yaşamanızı o kadar çok isterdim fakat bu yazımda sizlere bu duyguları sadece hayal ettirmek istedim. Önümüzde ki yıllarda bunların olacağından kuşkum yok, tabi ben görebilir miyim orası meçhul.

Açıkçası artık seçimlerin çok fazla heyecanı kalmamış. Adayların başarı hikayelerini vizyonlarını aktaracağı bir ortam oluşmamış. Havalar soğuk, aday belirleme süreçleri uzamış da uzamış, vatandaş geçim derdine düşmüş çarşıda pazarda fiyatlar malum. Vatandaşın cebine giren para belli. Bu atmosferde de kimse adaylarla ilgilenmiyor gibi. Son viraja girilirken artık başkan adaylarının ve partilerin halkı iyi anlaması gerekiyor. Artık vatandaşın boş laflara inanacak hali kalmadı. Seçim derdi mi geçim derdi mi? İnsanların birbirinden kaçmaya çalıştığı, birbirine güven duygusunun her geçen gün azaldığı bir dönemde, aynı zaman da kimin eli kimin cebinde olduğu belirsiz bir zamanda seçim mi? Yoksa geçim mi? diye insanın aklına soru işareti gelmiyor değil. Kendi yakın akrabalarının bile hafızalardan silindiği günümüz ortamında seçim için bu kadar koşuşturmalar,, gerçekten geleceğimizin teminatı için mi yapılıyor, yoksa kendi çıkarları için mi? Doğrusu ben artık öyle düşünüyorum. Çünkü iki dudağın arasından çıkan sözlere olan güvenirlik her geçen gün daha da azalıyor. Çok iyi niyetli hamiyetli insanlarımız için bir diyeceğim yok. Onları tabiî ki bu yazının içine almıyorum ve ayrı tutuyorum. Ama şuna inanıyorum ki, bu kavgaların bu koşuşturmaların yüzde doksanı geçim kavgası.

Biz seçmenler seçilmiş kişileri seçmekten artık pek haz almaz olduk. Umutlarımız da her geçen gün tükenmekte. Çünkü vatandaşların seçme hakkı, seçilmişlere meşruiyet kazandırmak için ellerine veriliyor. Bunun içinde seçilecek kişiler parti liderlerinden başka kimseye müdana etmiyor. Sağ olsun liderlerimizden de bol bol nutuk dinliyoruz. Seçmenler de zaten belirlenmişleri belirlediği için seçmenin değeri sadece sevgili vatandaş (!) lar olarak kalıyor siyasetçilerin dudaklarında. Sizden ve bizden anlayışı hala sürüp gidiyor.. Her seçim öncesi böyle olmuyor mu? Son sözüm seçimden seçime değer kazanan seçmenlere, artık bırakın aldanmayı da, kendinize gelin şöyle bir silkinin, üç kuruşluk menfaatlerinizin peşine düşmeden yarınlarınızı, çocuklarınızı, torunlarınızı gözünüzün önüne getirerek, bu işe layık olanları seçmeye gayret edin. Seçin ki, ülke kurtulsun. Seçin ki, sizler kurtulun. Yoksa geleceğiniz berbâd olacak. Geçmiş kadar uzak gelecek kadar yakın yoktur. Aklınızı başınıza alın, sağlıcakla kalın..

Bir önceki haberimiz olan BAŞKAN ARSLAN'DAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA PAPATYA başlıklı haberimiz denizli hakkında bilgiler verilmektedir.


Emre Kaygın

Emre Kaygın

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları tarafımıza ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.