Denizli | haber | son dakika | yerel haber | haberlerdenizli.com

Akıllara zarar JES açıklaması

Denizli’nin Tavas ilçesinde jeotermal sondaj çalışması yapacak olan AmadeusResources firması JES’lerin tarım arazilerine zarar vermeyeceğini söyledi. Akıllara zarar açıklama ile firma doğa katliamını insanların gözünde şirin göstermeye çalışıyor.

Akıllara zarar JES açıklaması
20 Temmuz 2020 - 15:03

Denizli’nin Tavas ilçesinde AmadeusResources adlı firma 8 farklı noktada jeotermal kaynak bulmak için sondaj çalışması yapacak. Jeotermallerin bölgedeki tarım arazilerine zarar vermeyeceğini belirten firma daha da ileri giderek gelişmelerin önünü açacağını söyledi.

Tavas ilçesine bağlı Avdan Mahallesi’nde vatandaşların tepkileri üzerine iptal edilen termik santral projesinin ardından Tavas’ın diğer mahallerinde jeotermal kaynak arama projesi için ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verilmişti. Bu karardan sonra Projeyi yapacak firma yaptığı açıklama ile tarım arazilerinin jeotermalden zarar görmeyeceğini ve birçok gelişmenin önünü açacağını iddia etti.

Her biri 1.8 milyon dolar olan ve tarım arazilerinin neredeyse sonu anlamına gelen 8 sondaj çalışması için AmadeusResources Enerji Tic. Ltd Şti. Genel Müdürü Hüseyin Çiloğlu, Tavas ilçesinin Türkiye’nin sera merkezi olacağını söyledi. Yapılacak olan jeotermal kaynaklarla ilgili açıklamasında Çiloğlu, jeotermallerin ciddi avantajlar sağladığını ve Denizli’nin bir diğer ilçesi Sarayköy’de bunun varolduğunu belirtti. Öte yandan Sarayköy’de halkın tarım arazilerinde çeşitli sıcak su patlamalarına yol açan ve birçok vatandaşın tarlasının kurumasına sebep olan jeotermaller, Çiloğlu tarafından “Ciddi bir açılım” olarak nitelendirildi.

Genel Müdür Hüseyin Çiloğlu’na göre sondaj sırasında bile her sondaj için 2 bin metrekare bir alanı işgal edecek olan JES çalışmalarının tarıma da hiçbir zararı olmadığını iddia etti.

Firmanın çeşitli iddialarla şirin göstermeye çalıştığı Tavas ilçesindeki jeotermal projesine 24 muhtar imza toplayarak karşı çıktı.

Aydın’da jeotermaller tarım arazilerine zarar verdi

Aydın’da jeotermal santrallerinin incir, zeytin ve pamuğa verdiği zararlar belgelendi. Firmaların çıkarmış oldukları akışkanları, derelere, çaylara ve Büyük Menderes Nehri’ne bıraktıkları ortaya çıktı. Tarıma en fazla zarar veren bor maddesinin, Jeotermal santrallerin yaptığı salınım sonrası Büyük Menderes Nehri’nde bor miktarının normalden 150 kat daha fazla olduğu saptandı. Bu açıklamanın Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verileri ile sabitlendiği görüldü.

haberlerdenizli.com sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda kullanılamaz.

pulvinar vel, tristique venenatis, at vulputate, mattis