Denizli Tabip Odası Başkanı "siyah kurdela" eylemine çağrı yaptı - Denizli | haber | son dakika | yerel haber | haberlerdenizli.comDenizli | haber | son dakika | yerel haber | haberlerdenizli.com

23 Eylül 2020 - 01:42

Denizli Tabip Odası Başkanı “siyah kurdela” eylemine çağrı yaptı

Koronavirüs ile mücadelede hep en önde olan sağlık çalışanları, koronavirüs nedeniyle kaybettikleri meslektaşlarını anmak için siyah kurdela eylemi başlatıyor. Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay, Denizli için son dönemde tehlike çanlarının çaldığını belirtti. “Korona ile mücadelede zayıf halka olmayın” uyarısı yaptı.

Denizli Tabip Odası Başkanı “siyah kurdela” eylemine çağrı yaptı
Son Güncelleme :

14 Eylül 2020 - 19:53

Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay ülke genelinde siyah kurdela eylemine katılacaklarını bir basın duyurusu ile açıkladı.

Basın açıklamasında koronavirüsün gidişatını anlatan Erbay; “Bilindiği gibi, COVID-19 pandemik hastalığına karşı bir mücadele içindeyiz.
Aralık 2019’da Çin’in Wuan kenti, sonra da Avrupa ülkelerine yayılımını izledik. Özellikle İtalya ve İspanya gibi ülkelerde pekçok kayıplar ve sıkıntılı bir süreç yaşandı. 11 Mart 2020’de de ülkemizde görülen ilk vaka sonrası evden çıkış, seyahatler, sosyal organizasyonların kısıtlanması ve karantina uygulamaları gibi önlemlerle Mayıs sonlarında belirli bir düzeyde salgın kontrolü sağlanabilmişti.

Ancak 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecinde önlemlerin tümüyle gevşemesi ve duyarsızlaşma hastalığın hızla yayılmasına yol açtı ve halen hızla yayılmaya devam ediyor.

Bu ciddi hastalık yapabilen ve %4 gibi bir oranla ölüme yol açabilen salgın hastalığın hızlı yayılımının kontrolü hastane ve yoğun bakım yatak kapasitelerinin halkımıza yetecek düzeyde kalabilmesi için hayati önem taşımaktadır.

Şu anda Ankara’da iki hastane hariç tüm hastanelerin pandemi hastanesine dönüştürüldüğünü, Konya, Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Rize gibi ülkemizin farklı bölgelerinderki illerinde yüksek oranda hastalık bulunduğunu biliyoruz. Denizli’de de PCR testleri ile virüz pozitif saptanan hasta sayısı her geçen gün artmakta, kontrolü de giderek zorlaşmaktadır.

Denizli için tehlike çanları çoktandır çalıyor

Denizli için de tehlike çanları çoktandır çalmaktadır.
Bu süreçte ilimizden ve ülkemiz genelinde pekçok şehrimizden hekim, hemşire, sağlık teknisyeni ve personeli olarak sağlık çalınımız ve vatandaşımız bu hastalığa yakalandı ve birçoğunu da kaybettik maalesef.
Bu süreçte özellikle hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız çok yıprandılar ve yoruldular. Denizli’den de ülkemiz genelinden de pandemi sürecinde emekliliği erkene çekme ve istifalar yaşanıyor ard arda. Sağlıkçılarımızı kaybedersek halkımızı nasıl yaşatacağız. Sağlık çalışanlarına maddi ve manevi olarak destek olunmalı, iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilmeli ve hakları karşılıksız bırakılmamalıdır.

Türk Tabipleri Birliği’nin 11-14 Eylül tarihleri arasında kaybettiğimiz bu sağlık çalışanlarımız ve vatandaşlarımızı anmak için formalarımıza, önlüklerimize SİYAH KURDELA takarak görev yapma eylemi çağrısına Denizli Tabip Odası olarak biz de katılıyoruz. 17 Eylül perşembe günü 12.30’da bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacaktır. Kaybettiğimiz insanlarımız için bu saygı duruşuna Halkımızı da davet ediyoruz.

Siyah Kurdela ile, kaybettiğimiz en değerli varlıklarımız yani insanlarımızı anarken onların boşuna ölmediğini, çok değerli hatıralarıyla birlikte hayatları pahasına kendimizi korumakla yükümlü olduğumuz dersini aldığımızı ve anladığımızı ispat etmeliyiz.

Hepimizin ailesini, büyüklerini, küçüklerini yani toplumumuzu koruyabilmek için birey olarak MASKE, MESAFE, HİJYEN kurallarına uyarak görevimizi yaptığımızı göstermemiz gerekiyor.

Bu bir ÖLÜM-KALIM mücadelesidir. Bu mücadeleyi sadece kendimiz için yapmıyoruz, önlemlere uyarak bir zincir şeklinde tüm insanlarımızı korumuş oluyoruz. Bu zincirin zayıf halkası olmayalım, herhangi birimizin önlemlere uymadaki ihmali eninde sonunda kendisine veya yakınlarına zarar verecektir.” ifadelerini kullandı.

ut Praesent ante. mi, libero Aliquam quis ipsum sed