DEPREMZEDELERİN YARALARI SARILIYOR - Denizli Haber

1 Mart 2021 - 22:04

DEPREMZEDELERİN YARALARI SARILIYOR

Denizli’nin Çardak ve Bozkurt ilçesinde meydana gelen depremlerin ardından depremzedelerin yaraları sarılmaya başlandı. Valilik bugüne kadar neler yaptıklarını ve sürecin nasıl devam edeceğini açıkladı.

DEPREMZEDELERİN YARALARI SARILIYOR
Son Güncelleme :

13 Eylül 2019 - 11:44

Denizli Valiliği Çardak ve Bozkurt ilçesinde yaşanan 6.0 şiddetinde depremzelerin yaralarını sarmaya başladı. Depremzedeler için TOKİ imkanlarıyla Bozkurt’a 150 Çardak’a ise 100 konut yapacaklarını belirtti. Depremzede aileler için kira yardımı, taşınma yardımı yapılacağını belirten Velilik, her ilçede faaliyette bulunan işverenlerin prim borçlarını 8 Kasım 2019 tarihine kadar başvurmaları halinde 1 yıl erteleyebileceklerini belirtti.

AFAD, KIZILAY, DEPREMZEDELERİN ÇADIR VE YEMEK İHTİYAÇLARINI KARŞILADI

Denizli Valiliği 8 Ağustos 2019 tarihinde Merkezüssü Bozkurt olan 6.0 büyüklüğünde depremin ardından çalışmalara başladı. Depremden etkilenen yerlerin hasar tespiti ile birlikte ‘Genel Hayata Etkililik Oluru’ alındı. Çalışmalar sonucunda AFAD başkanlığınca 72 arama kurtarma ekibi ve 15 araç görevlendirildi. Türk Kızılayı tarafından yemek ihtiyaçları giderildi. Her öğün 400 kişilik yemek çıkarıldı. (200 Çardak, 200 Bozkurt).
Ayrıca Kızılay tarafından afet bölgesinde 250 kız çocuğu, 250 erkek çocuğu ve 300 bebek kıyafeti dağıtımı yapıldı. Psikososyal Destek Çalışmalarında bulunmak üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan 4 personel sahada sürekli olarak görev yaptı. AFAD Başkanlığınca Denizli Bozkurt ilçesine 480 Aile çadırı, 20 Genel Maksat Çadırı, Afyon Dazkırı’ya 25 aile çadırı ile Türk Kızılay’ınca 20 Aile Çadırı ve 6 Genel Maksat Çadırı olmak üzere toplam 500 Aile Çadırı ve 26 Genel Maksat Çadırı gönderildi. Gönderilen çadırların 445 adeti kuruldu. Ayrıca; 250 adet battaniye ve 100 adet yatak gönderildi. Afetzedelerin geçici barınmalarının sağlanabilmesi amacıyla Bozkurt’ta 8 adet konteyner kurulumu yapıldı.

ÇARDAK HÜKÜMET KONAĞI KONTEYNERE KURULDU

Çardak Hükümet Konağının kullanılamaz durumda olması sebebiyle kamu hizmetlerinin devamı için AFAD Kocabaş Deposundan 7 adet ofis tipi, Çardak Havaalanı Uçuş Kontrol Kulesi tadilat edilinceye kadar kullanılmak üzere 3 adet ofis tipi konteyner temin edildi. Çardak Hükümet Konağı bahçesine konuşlandırılan konteynerlere elektrik, su, telefon, internet ve atık su bağlantıları yapıldı. Bu konterner ise Nüfus Müdürlüğü, Tapu Müdürlüğü, Kadastro Müdürlüğü, Mal Müdürlüğü, Milli Emlak şefliği, Hakim Odası ve Mahkeme Salonu faaliyet göstermeye devam etmekte.

AFAD’TAN 500.000 TL ÖDENEK KAYMAKAMLIKLARA AKTARILDI

AFAD Başkanlığınca Bozkurt ilçesi için 200.000 TL, Çardak ilçesi için 200.000 TL ve ortak yakıt, araç bakım ve onarım gibi giderler için 100.000 TL olmak üzere toplamda 500.000 TL ödenek Bozkurt ve Çardak Kaymakamlıklarının hesaplarına aktarıldı.

VAKIFLARA ÖDENEK AKTARILDI, VATANDAŞLARIN 6 AYLIK KİRALARI VE TAŞIMA ÜCRETLERİ ÖDENECEK

Ayrıca Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünce deprem felaketinin yaşandığı gün Bozkurt Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına 61.500 TL, Çardak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına 49.200 TL ödenek aktarılmıştır. Bozkurt ilçesinde 83.000 TL, Çardak ilçemizde 21.000 TL nakdi yardım yapılmıştır. Ayrıca vatandaşlarımızın 6 aylık kira yardımı ile birlikte taşınma ücretleri karşılanacaktır.

BELEDİYELERE 500.000 TL AKTARILDI, TOKİ YAPILACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Bozkurt ve Çardak Belediye hesaplarının her birine 500.000 TL aktarım yapılmıştır. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum tarafından hak sahibi olabilecek depremzedeler için TOKİ imkânlarıyla Bozkurt’ta 150, Çardak’ta 100 adet konut inşa edilmesi talimatı verilmiştir. Çardak’ta hâlihazırda kaba inşaatı devam eden TOKİ projesinden 59 adet konut depremzedeler için ayrılmış kalan 41 adet konut için ise yeni proje çalışmalarına başlanmıştır.
Bozkurt’ta TOKİ için 257 dönüm arazi üzerinde 150 konut için gerekli imar ve proje çalışmaları bitirilmiş olup TOKİ tarafından yer teslimi müteahhite yapılmıştır.

ÖN HASAR TESPİTİ YAPILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 10.08.2019 tarihinde tamamlanan ön hasar tespit çalışmaları sonucunda Çardak İlçesi’nde 80, Bozkurt İlçesinde 261 Ağır Hasarlı bina ve 3 adet Kahve ve camide ağır hasar tespit edilerek raporlar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gönderilmiştir. Söz konusu raporlar ve ağır hasarlı yapı sayıları dikkate alınarak Genel Hayata Etkililik Oluru Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce AFAD Başkanlığına gönderilmiş olup, olurun sonrasında Kesin Hasar Tespit çalışmalarına başlanmış ve kesin hasar tespit çalışmaları da 10.09.2019 tarihi itibariyle tamamlanmıştır. 16.09.2019 tarihinden itibaren askı listeleri Çardak ve Bozkurt Kaymakamlıklarına gönderilerek muhtarlıklarda ilan edilmeleri sağlanacak, 30 günlük itiraz süresi sonucu toplanan itirazların incelenmesine başlanacaktır. Tamamlanan kesin hasar tespit çalışmalarına göre; ÇARDAK İlçesi’nde 138 konut, 11 ahır, 3 iş yeri, 21 depo, 10 samanlık, 1 cami, BOZKURT İlçesinde 272 konut, 17 ahır, 12 iş yeri, 94 depo, 4 samanlık, 4 cami ağır hasarlı olarak tespit edilmiştir.

SGK DEPREMZEDELERİN BORÇLARINI 1 YIL ERTELEYECEK

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından alınan karar gereği Bozkurt ve Çardak ilçelerinde faaliyette bulunan işverenler için 08.11.2019 tarihine kadar SGK İl Müdürlüklerine başvurmaları durumunda işveren pirim borçları faizsiz olarak 1 yıla kadar ertelenecektir.” Dendi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.