İkinci el araç fiyatları yine artacak - Denizli | haber | son dakika | yerel haber | haberlerdenizli.comDenizli | haber | son dakika | yerel haber | haberlerdenizli.com

22 Eylül 2020 - 23:06

İkinci el araç fiyatları yine artacak

ÖTV artışı ile birlikte ikinci el fiyatları da yükseldi. Alım satım işini yasal olarak yapan galerici esnafı ise, ikinci el araç fiyatlarının 10 güne kadar yeniden yükselişe geçeceğini belirtiyor.

İkinci el araç fiyatları yine artacak
Son Güncelleme :

14 Eylül 2020 - 14:35

Koronavirüs pandemisinin etkileri tüm sektörleri olumsuz etkilediği gibi otomobil piyasasını da alt üst etti. Uzun süredir yükselişte olan ikinci el araç fiyatlarına, ÖTV düzenlemesi de eklenince fiyatlar yeniden yükselişe geçti. Bayilerde 400 bin liralık sıfır otomobilin liste fiyatı ise 500 bin liraya kadar çıktığı görüldü.

Sıfır araçlar yükseldi, ikinci elde yükseliş sürüyor

10 güne kadar ikinci el araç fiyatlarına yeniden yükseliş beklediklerini belirten galerici Mustafa Üzer, “Önümüzdeki günlerde 1 hafta 10 güne kadar araç fiyatlarında yükseliş bekliyoruz.

Sıfırlarda bayiler 400 bin liralık araca 500 bin lira yazdılar liste fiyatına ama bu ikinci ele daha yansımadı. Şöyle bir gerçek var fiyatlar yükseldi” dedi.

Bayilerde 0 araç yok

İkinci el araç satışlarında fırsatçılık yapmaya çalışanların da olduğunu dile getiren Üzer, “Normal satmak için acil ihtiyacı olan var. Ama şöyle de bakıyoruz yüzde 70 herkes araba satmaya başladı. Satan almaya başlıyor. Böyle bir ek kazanç sağlamaya çalışan çok fazla. Bu araba fiyatları niye çıktı? Yurt dışından araba gelmediği için. Ülkemizde olan araba sayısı belli fabrikalar üretim yapmıyor.

Araba da herkesin bir ihtiyacı. Sıfır yok zaten adam gidiyor 6 ay zaman veriyorlar. Bayilerde sıfır araba yok. O yüzden düşeceğini hiç zannetmiyorum talebimiz çok fazla” diye konuştu.

Herkes araba alım satımı yapıyor

Araba fiyatlarının düşmesini beklemediklerini anlatan Üzer, “Dışarıdan gemilerle arabalara gelene kadar biz düşme şansı beklemiyoruz. Fiyatlar çıkıyor. Herkes galeriden almama derdinde biniciden alma derdinde. Binici dediğiniz insanların yüzde 80’i bu ticareti yapıyor.

Bizler yasal yapıyoruz. Garanti kapsamındayız. Bir sorun olursa sattığınız arabada bir şey olursa biz buradayız. Dışarıdan aldığınız insanlar sizi ertesi gün tanımazlar. Arabaları galericiden almaya özen gösterelim. Herkes bu mesleği yapmanın derdinde herkes mesleğini yapsın. Sattığımız her arabaya garanti veririm” şeklinde konuştu.

venenatis Aliquam commodo felis justo sed Sed porta. non elementum ut