İTTİFAK BELİRSİZLİĞİ - Denizli haber - haberlerdenizli - Denizli Haberleri

Denizli haber – haberlerdenizli – Denizli Haberleri

İTTİFAK BELİRSİZLİĞİ

İYİ Parti ve CHP’nin ittifak belirsizliği artık kabak tadı vermeye başladı. Seçmen belirsizlik karşısında homurdanmaya başladı bile. Artık ellerini çabuk tutmaları gerekli..

İTTİFAK BELİRSİZLİĞİ
Emre Kaygın( emre@haberlerdenizli.com )
23 Ocak 2019 - 14:05

Denizli siyasetini anlamak mümkün değil. 2014 yılında yapılan yerel seçimin 2019 yılında tekrar yapılacağı belli. Buna rağmen Cumhuriyet Halk Partisi kadrolarının Denizli Büyükşehir adayını belirlemeyip, Büyükşehir İYİ Parti adayına bırakıldığında oluşan tepkiyi anlamak mümkün değil. Seçim çalışmalarında yıllarca yer alan, gençlik kollarından il yönetimine kadar herkesin siyasette aktif olması gerektiği bir partide “Bizim adayımız şu isimdir” diyemiyorsan şapkayı önüne koy bir düşün derim.

İYİ Parti…
Henüz kuruluşunun 1. Yılını yeni doldurmuş, genel seçimlere girmiş, meclise 1 vekil yollamış. Başarı istatistiği henüz oluşmamış bir parti. Daha önce yerel seçimlere bile girmemiş bir parti fakat atlanmaması gereken önemle altını çizdiğim bir konu var. İYİ Partinin içindeki siyasetçilerin hepsi deneyimli, donanımlı. İstediklerini yapabilecek ve yaptırabilecek kapasiteye sahipler. Genel Merkez ile ilişkilerinden tutun ki çıkardıkları tek vekille olan bağları hiç kopmamış. Aksine her geçen gün daha da artıyor. İlçe örgütleri bile İYİ Parti vekilini aradıklarında şahsi olarak ulaşıyor ve sorununu anlatıyor. Bu kadar aktif ve bu kadar söz sahibi bir kadronun neler yapabileceğini varın siz düşünün. Diğer partilerde durum böyle mi? Bunu da oy verenler olarak siz düşünün..

Cumhuriyet Halk Partisi’nde durumlar nasıl? İl yönetimi kurultay demiş, karşı çıkan vekiller taşlanmış, yöneticilerin siyasi becerileri ve yaşantıları eleştirilere açık. Hal durum böyleyken hangi kadroyla seçime girecek, hangi kadroyla büyükşehir ve ilçeler belirlenecek, hangi kadrolarla amaçlanan hedefe ulaşılacak.

Denizli siyasetinde durum böyle iken ortaya CHP ile İYİ Parti’nin ittifak süreci çıktı. Yerel siyaseti, Genel Merkezler okumaya başladı. Kısacası yerel yöneticilerin yapamadığını Genel Merkez’den yapmaya çalışıyorlar. Sanırım bu seçim sürecinde en doğrusu bu olacak. CHHP yöneticileri “Adayımız şu isim, bizim partimizle bu isimle kazanırız” diyemediyse eğer, Genel Merkez ‘Adayınızın ismi belli! Bu adayı destekleyeceğiz! dediği anda katır tepmişe dönersin. Açıklamalarla, yönetim içinde ki kadroları seçim sürecinde karşı harekete geçirmekle bir şey elde edemezsin. Elde edeceğin tek şey ittifak ruhuna zarar vermek olur. 1 Nisan sabahında söyleyeceğin tek şey “Biz söylemiştik” bahanesinden öteye gitmez. Genel Merkezlerin kararlarını eleştirebilirsin fakat bu seçim sürecinde değil. Hele ki ittifak sürecine gidilmiş, İstanbul, Ankara gibi şehirlerin adaylarını sen belirlemişken, kendi şehrini düşünerek hareket edersen vay haline.. Bunu seçmene iyi anlatmak lazımken ortalığı karıştıracak açıklamalar kendi topuğuna kurşun sıkmaktan başka bir şey değildir.

Sıkıntılar yeni başlıyor

Adaylar belli oldu mu? Hangi aday hangi ilçede seçime girecek soruları arasında yerel seçimlere yaklaştık. 1 Şubat milat olacak. Ak Parti, MHP işbirliğinde sıkıntı görünmüyor. İYİ Parti, CHP kanadında henüz sıkıntılar yeni başlayacak. Birkaç gündür ortalık Genel Merkez haberleriyle ısınmaya başladı. Pamukkale’de İYİ Parti’nin aday göstereceği Genel Merkez’den sızıntı bir haberle belli oldu. Ahmet Divarcı iddialara göre geri çekilmem, gider bağımsız aday olurum diyor. İYİ Parti cephesi Pamukkale konusunda ısrar ediyor. Divarcı geri çekilmez ise, herkesin dikkati Pamukkale ilçesindeyken İYİ Parti Merkezefendi Belediyesi’ne bir aday çıkarırsa ne olur? İşte o zaman Genel Merkez siyasetinin yerelde ne kadar etkili olduğunu gösterir.

Nasıl mı?
Merkezefendi Belediye Başkan adayı Şeniz Süzek Doğan. Kadın olmasının yanı sıra genç ve güler yüzlü olması, seçmenlerinin aklını çelebilir. Fakat siyasi tecrübe, yanında destek olan kişilerden daha fazla ihtiyaçtır. Seçmen iradesini anlayamaz, okuyamaz, seçmenlerine cevap veremez isen henüz daha yolun başında seçmenler tarafından cezalandırılırsın. Buna mahal vermemek adına İYİ Parti Merkezefendi’de aday çıkarmalı. CHP ile İYİ Parti’nin bir Mersin modeli var. Herkes kendi adayıyla yarışacak. Bu model ile CHP Merkezefendi’de başarıya ulaşır mı, ulaşır? İYİ Parti adayının alacağı her oy, CHP’nin kazanma şansını artırır mı? Artırır. 3 adayın yarışacağı Merkezefendi Belediyesi’nde oylar 3’e bölünür, en çok oyu alan kazanır. Metamatiksel olarak herşey apaçık ortadayken, şimdiden kazandım rüzgarı ile hareket etmek seçimi kaybettirir. Adayların hali hazırda her ihtimali düşünüp ona göre hareket etmesi gerekli. Mevcut başkan bile aylar öncesinden başladı çalışmaya. Çünkü Ak Parti için hiçbir seçim kazanılmış bir seçim olmadı bugüne kadar.

MERKEZEFENDİ VE PAMUKKALE’DE İYİ PARTİ VE CHP KENDİ ADAYLARIYLA YARIŞSA NE OLUR?

İYİ Parti Pamukkale ve Merkezefendi İlçelerinde aday çıkarırsa ne mi olur? İşte o zaman matematiksel olarak bütün istatistikler değişir. CHP’nin ‘Oy kullanmaya gitmeyeceğim’ diyen seçmenleri sandığa gider. İYİ Parti’nin oy potansiyeli belli olur. Seçmen adaylar arasında tercih yapacaksa bunu kendi partilisi için kullanır. Sandığa gitmişken de Denizli Büyükşehir adayına oy atmadan geçmez. Dolayısıyla CHP ve İYİ Parti ittifakının stratejisi bu yönde işe yarar. Denizli Büyükşehir ittifak halinde, ilçeler ise Mersin modeliyle çözüme kavuşur. Yerelin yapamadığını Genel Merkezler yapar. Başarıya ulaşılırsa takdir Genel Merkezindir. Hata yapılırsa da tefe tutulacak olan yer yine Genel Merkezdir. Kısacası yerel yöneticilerin gösteremediği kahramanlığı Genel Merkezler gösteriyor ve bütün yükü kendi üzerine alıyor. 1 Nisan sabahına hüsranla uyanacak olma ihtimalleri olsa bile..

Ve son olarak.. İYİ Parti’nin Merkezefendi bombasını bekleyin.. Seçmen Pamukkale’yi merak ederken asıl bomba Merkezefendi’den patlayabilir..

Bir önceki haberimiz olan MİLLETVEKİLİ AHMET YILDIZ'DAN AVNİ ÖRKİ'YE ZİYARET başlıklı haberimiz Ahmet Yildiz, Ak parti denizli milletvekili ve Avni Orki hakkında bilgiler verilmektedir.


Warning: include(/home/haberl17/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/kategori.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/haberl17/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/sagBlok.php on line 10

Warning: include(): Failed opening '/home/haberl17/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/kategori.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/share/pear:/opt/alt/php56/usr/share/php') in /home/haberl17/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/sagBlok.php on line 10

Warning: include(/home/haberl17/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/kategori.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/haberl17/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/sagBlok.php on line 10

Warning: include(): Failed opening '/home/haberl17/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/kategori.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php56/usr/share/pear:/opt/alt/php56/usr/share/php') in /home/haberl17/public_html/wp-content/themes/theHaberV5/dosyalar/sagblok/sagBlok.php on line 10

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları tarafımıza ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.