Denizli | haber | son dakika | yerel haber | haberlerdenizli.com

MAHİR AKABA “YANGIN TÜRKİYE’YE SIÇRAMAMALI”

Önceki gün Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Fırat’ın Doğusuna başlatmış olduğu ‘Barış Pınarı’ Operasyonu hakkında açıklamada bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, yanlış dış politikalar sebebiyle gelinen noktada CHP’nin haklılığının bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.

MAHİR AKABA “YANGIN TÜRKİYE’YE SIÇRAMAMALI”
11 Ekim 2019 - 13:04

Türkiye’nin toprak bütünlüğü için Suriye’nin de toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini vurgulayan Mahir Akbaba, “Sürecin başından beri Suriye’de hükümeti ile diyalog kurulması gerektiğini ve onların muhatap alınması gerektiğini ısrarla savunduk. Bizim önerilerimize kulak tıkayan Hükümetin ülkemizi getirdiği durum ortada. Askerlerimiz Suriye’de ateş çemberinin içerisine çekiliyor. Biz bölge insanı barış içerisinde yaşasın istiyoruz, onlar ‘Fetih’ diyor. Bir an önce Suriye hükümeti ile iletişim kurularak, Suriye’nin toprak bütünlüğü için ortak hareket edilmeli ve Mehmetçiğimiz ateşe atılmamalıdır” dedi.

Parti olarak TBMM’ye gelen tezkereye evet dediklerine de dikkat çeken Akbaba, “Bizim mehmetciğimiz ateş altındayken tezkereye hayır dememiz düşünülemez. Türk Askeri’nin görevi bölgede barışı sağlamaktır. Birilerinin fetih duygularını tatmin etmek değil. Yanlış dış politikalar karşısında ordumuzun arkasında durmaya devam ederken, yanlışları da anlatmayı sürdüreceğiz” dedi.

YANGIN TÜRKİYE’YE SIÇRAMAMALI

Parti olarak Yangın’ın Türkiye’ye sıçramaması için çaba gösterdiklerinin önemini vurgulayan Akbaba, “Orta Doğu’yu barış havzasına döndürebilmek, sivil toplumun, Türkmen Kardeşlerimizin, Mehmetçiğimizin zarar görmemesi adınaydı. Irak ve Suriye’ye dair tezkereler TBMM Genel Kurulunda görüşüldü. Tüm bu süreçteki insan odaklı tavrımız, bu gün de devam etmekte. Orada askerlerimiz var, o askerlerimizi korumamız lazım. Mehmetçiğimiz için, Mehmetçiğimizin aileleri için, yollarını gözleyen çocukları için, darmaduman bir ortamda mehmetciklerimizin güvenliğini sağlamak amacıyla CHP üstüne düşeni yapmıştır” diye konuştu.

BARIŞIN TESİSİNE ‘EVET’

CHP’nin Suriye’de barışın tesisine ‘evet’ dediğine dikkat çeken Akbaba, “CHP, Kalıcı bir barışın kurulacağı inancını taşımakta ve savunmaktadır. Bu bağlamda, Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı (OBİT) düşüncesinin hayata geçirilmesi için hem kararlı hem de ısrarcıyız. Bu teşkilata da bölge ülkelerinin katılımı ve bölge dışı aktörler ile uluslar arası kuruluşların desteği sağlanmalıdır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak daima kahraman ordumuzun yanında olduğumuzu bir kez daha vurgulamak isterim” ifadelerini kullandı.

Bir önceki haberi "ERMENİSTAN'IN İŞGAL POLİTİKALARI" KONULU ULUSLARARASI PANEL DÜZENLENDİ başlıklı haberimiz huseyin bag okuyun.

haberlerdenizli.com sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda kullanılamaz.

Praesent ultricies ipsum diam ut vulputate, dapibus