Denizli | haber | son dakika | yerel haber | haberlerdenizli.com

MAHİR AKBABA HONAZ BAKLAN VE YENİ HÜKÜMET SİSTEMİ İLE İLGİLİ SORULARA CEVAP VERDİ

Denizli CHP il başkanı Mahir Akbaba tüm Türkiye geneli ortak yaptıkları basın açıklaması sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

MAHİR AKBABA HONAZ BAKLAN VE YENİ HÜKÜMET SİSTEMİ İLE İLGİLİ SORULARA CEVAP VERDİ
10 Nisan 2019 - 15:38

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 81 il başkanı, tüm Türkiye genelinde yerel seçimlerle ilgili YSK’ya ortak bir basın açıklaması ile çağrı yaptı. Denizli Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan Toplantı Salonunda, Denizli CHP il başkanı Mahir Akbaba tüm Türkiye geneli ortak yaptıkları basın açıklaması sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Honaz ve Baklan ile ilgili soruları yanıtlayan Akbaba, “Honaz’da Bugün saat 17:00’a kadar bir karar verilmesi gerekiyor. İtirazlar tamamlandı, Ak Parti tarafından yapılan itirazlar vardı. YSK’nın karar vermesi için gereken süre bugün doluyor. Bugün saat 17:00’de açıklanmasını bekliyoruz.” dedi.

Baklan ile ilgilide yaşanan krizide aktaran Akbaba, “Baklan ilçesinde İYİ Parti’nin bir itirazı söz konusu. O ilçede farklı bir sorun var, ıslak imzalı tutanaklar ile birleştirme tutanakları arasında uyumsuzluk var. Oy kullanması gereken seçmen sayısı, kullanılan oy, geçersiz oy, iade edilen zarf ve pusula toplamları fazla ya da eksik. Ama bu fazlalığın yada eksikliğin, ne sandık başında ne de ilçe seçim kurulunda neden kaynaklandığına dair bir karar yok. Bu hataların ve yanlışlıkların ilçe ya da il seçim kurulunda düzeltilmesi gerekiyordu. YSK’nın bu oy çuvallarını incelemesi gerekiyor” diye konuştu. Baklanda belirtilen durum en geç saat 17:00’a kadar netlik kavuşacak.

Bir gazetecinin “YSK’nın verdiği kararla belediye başkanı seçilen kişilerin, yeni hükümet sisteminde görevden alınma ya da görevlerini sekteye uğratma gibi sorunlarla karşılaşabilir mi, karşılaşırsa ne olur” sorusunu cevaplayan Akbaba, “Genel Merkez yeni hükümet sistemi ve etkileri üzerinde ciddi anlamda çalışıyor. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti desekte, bazen siyasi baskılar geliyor ve insanların görev yapması engellenebiliyor. Şu an genel merkezdeki hukukçular bu yeni sistem üzerine çalışıyor fakat ortada somut ve bizim anlayabileceğimiz bir kitapçık ya da genelge söz konusu değil. Eğer sandıkta kazanmış bir başkanın görev yapma sebebini hukuk dışında tamamen siyasi baskı nedeniyle engellemeye çalışırlarsa zar zor yürüyen hukuk sistemini daha da yürüyemez, topal hale getiririz. Buna müsaade etmemek lazım. Yalnız biz yine hakkımızı hukuk kuralları çerçevesinde aramak zorundayız. Ama kimi kime şikayet edeceğiz? Orası meçhul. Yine de bizler hukuk çerçevesinde gerekli itirazları ve gerekli mücadeleyi sürdürmek zorundayız.” dedi

haberlerdenizli.com sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda kullanılamaz.

dictum risus id, felis elit. Curabitur justo consectetur dolor ante. Lorem