MEB'DE ZİYA SELÇUK RÜZGARI - Denizli haber - haberlerdenizli - Denizli Haberleri

Denizli haber – haberlerdenizli – Denizli Haberleri

MEB’DE ZİYA SELÇUK RÜZGARI

Diyarbakır Çermik’te halı sahaya erken gelen savcının öğretmenleri GBT sorgulatıp karakola göndermesi gündeme bomba gibi düştü. Özgür Tekkök Çermik ve sonrasını yazdı..

MEB’DE ZİYA SELÇUK RÜZGARI
Özgür Tekkök
Özgür Tekkök( ozgur@haberlerdenizli.com )
4.984
02 Mart 2019 - 18:01

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde ülke gündemine bomba gibi düşen bir olay yaşandı. Halı sahaya maç yapmak üzere gelen savcının saatleri karıştırması ve hali hazırda maç yapan öğretmenler arasında çıkan tartışma, polislerin sahaya gelip GBT sorgulaması yapması, akabinde kimliği olmayan öğretmenlerin gözaltına alınması ile noktalandı.

Konunun ‘Savcıyı eleştirme’ boyutuna hiç değinmeyeceğim. O zaten medyada fazlaca tartışıldı. Savcı hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu inceleme başlattığını da duyurdu. Sonucun ne olacağını bekleyip göreceğiz. Bu olaydan sonra asıl üzerinde durulması gereken şudur; Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yapmış olduğu açıklamalarda konunun takipçisi olacağını öğretmenlerin arkasında olduğunu defaatle vurguladı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısından Genel Müdürüne herkes tek yürek oldu ve ‘öğretmen toplumun çimentosudur’, ‘öğretmen şamar oğlanı değildir’ mesajları verildi.

Sayın Bakanın göreve gelmesiyle Milli Eğitim Bakanlığı’nda bahar rüzgarları estirdiği aşikârdır. Yediden yetmişe tüm camia camia bakanın icraatlerini beğeni ile karşılamaktadır. Bakanlık birkaç yıl öncesinin ‘öğretmen yalnızca işini yapsın’ zihniyetinden kurtulmaya başlamıştır. Bakanlıktaki bu olumlu değişimin temelinde Milli Eğitim Bakanının “Ziya Hoca” oluşu etkili olmaktadır.

Nihayet yıllardır söylediğimiz; ‘eğitimden, eğitimin sorunlarından ancak eğitimin içinden gelen biri anlar’ anlayışı Milli Eğitim Bakanlığı’nda Ziya Hoca ile birlikte gerçekleşmeye başlamıştır. Sınıfın havasını koklamayan, öğrenci ile hiç iletişimi olmamış, öğretmenin sorunlarını görmezden gelen bir anlayışla eğitimin sorunlarını çözmek zaten mümkün olmayacaktı. Günümüz dünyasında teknolojide yaşanan hızlı değişim elbette ki bilgiyi ve konu edinen nesli de değiştirdi. Kuşaklar arası farklılık her dönemde vardı. Ancak bu dönemde makas gittikçe açılmaktadır. Son yıllarda öğretmene verilen değer bir hayli az almışken Ziya Selçuk’un göreve gelmesi camia açısından adeta antibiyotik etkisi yaratmıştır. Bunu bize son yaşanan Çermik Vakası da göstermiştir.

Son olarak bakanımızın öğretmene yüklediği anlamı,verdiği değeri,camia olarak gururla karşıladığımızı belirtmek isterim. “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” zihniyetinin eğitimde tekrar egemen olması dileğiyle..

Özgür TEKKÖK

Bir önceki haberimiz olan PAÜ Muay Thai Takımı Şampiyon Oldu başlıklı haberimiz denizli ve haberlerdenizli hakkında bilgiler verilmektedir.


Özgür Tekkök

Özgür Tekkök

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları tarafımıza ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.