NASIL BU HALE GELDİK - Denizli haber - haberlerdenizli - Denizli Haberleri

Denizli haber – haberlerdenizli – Denizli Haberleri

NASIL BU HALE GELDİK

NASIL BU HALE GELDİK
Özgür Tekkök
Özgür Tekkök( ozgur@haberlerdenizli.com )
370
18 Ocak 2019 - 13:06

İnsanoğlu nedendir bilinmez içinde bulunduğu zamanın genellikle eskiden daha kötü olduğunu düşünür. Eskiye duyduğu özlemle ne bugünü yaşayabilir, ne de eski günleri geri getirebilir.

Sürekli duyarız;”nerede o eski bayramlar?” Veya bizim çocukluğumuzda….diye başlayıp ey gidi günler eyy! Diye biten cümleler. Birçok konuda geçmişten ders çıkarıp bugünü daha iyi yaşamalıyız kanaatindeyim. Bunun için biz eğitimcilere büyük görev düşmektedir. Günümüzde eğitimin en büyük sorunları arasında; öğretmenin öğrencilere herhangi bir yaptırımının olmamasından dolayı yaşanan ‘disiplin’ sorunları gelmektedir. İşin mutfağında (öğretmen) biri olarak açıkça söylemeliyim ki eğitimde eski disiplin kalmamıştır. En küçük bir olayda şikayet edilen öğretmenler, veli tarafından da baskı altına alınarak işlerine karışılarak etkisiz hale getirilmiştir. Ancak unutulmaması gereken bir durum vardır. “Disiplin, büyük başarılar elde etme konusunda insanoğlu için bir çeşit kutsal eldir!”

Yasalarımız belli ölçütler çerçevesinde öğretmene öğrencisini terbiye etme hakkı tanımıştır. Türk Ceza Kanunu’nun 232.maddesinin 2.fırkasında “terbiye hakkı”ndan (eski adıyla tedip etme hakkı)söz edilmektedir. Tedip’in sözlük anlamı; uslandırma, yola getirme, terbiye etme iken, tedip hakkı; velinin vesayeti altında bulunan çocuğuna karşı sert davranma, ihtarda bulunma, mühim bir cezayı verme olarak tanımlanmaktadır. Terbiye etmek; eğitmek olarak tanımlanmış, eğitmek ise; birinin akla uygun fiziksel ve moral gelişmesi üzerine etki yaparak çeşitli davranış yatkınlıkları bilgi ve görgü aşılayarak önceden tespit edilmiş amaçlara göre onun belirli bir yönde gelişmesini sağlamak, terbiye etmek şeklinde tanımlanmıştır. Yapılan tanımlamalara göre tedibin, kişiyi eğitmekte kullanılan yöntemlerden biri olduğu çıkarılmalıdır. Bu bilgiler ışığında; çocuğu üzerinde velayet hakkına sahip olan anne babanın, öğrencisini eğitmekle yükümlü öğretmenin, çırağına meslek edindirmeye çalışan ustanın “terbiye etme hakkı”na sahip olduğu söylenebilir. Yaşanan olumsuz olaylar öğretmenleri karamsarlığa ve şikayet edilme korkusuyla bananeciliğe itse de haklarını bilen bir eğitimcinin disiplini asla elden bırakmadan özlediğimiz o eski günlerdeki saygılı bireyleri yetiştireceğine olan inancım tamdır.

Bir önceki haberimiz olan KARNE GÜNÜ'NDE NELER YAPILMALIDIR ? başlıklı haberimiz denizli haber, haberlerdenizli ve Karne Gunu hakkında bilgiler verilmektedir.


Özgür Tekkök

Özgür Tekkök

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları tarafımıza ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.