SON DAKİKA

OTOBÜS DURAKLARINA AKILLI EKRAN YERLEŞTİRİLDİ

DENİZLİ, DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

NASIL BU HALE GELDİK

Bu haber 18 Ocak 2019 - 13:06 'de eklendi ve

İnsanoğlu nedendir bilinmez içinde bulunduğu zamanın genellikle eskiden daha kötü olduğunu düşünür. Eskiye duyduğu özlemle ne bugünü yaşayabilir, ne de eski günleri geri getirebilir.

Sürekli duyarız;”nerede o eski bayramlar?” Veya bizim çocukluğumuzda….diye başlayıp ey gidi günler eyy! Diye biten cümleler. Birçok konuda geçmişten ders çıkarıp bugünü daha iyi yaşamalıyız kanaatindeyim. Bunun için biz eğitimcilere büyük görev düşmektedir. Günümüzde eğitimin en büyük sorunları arasında; öğretmenin öğrencilere herhangi bir yaptırımının olmamasından dolayı yaşanan ‘disiplin’ sorunları gelmektedir. İşin mutfağında (öğretmen) biri olarak açıkça söylemeliyim ki eğitimde eski disiplin kalmamıştır. En küçük bir olayda şikayet edilen öğretmenler, veli tarafından da baskı altına alınarak işlerine karışılarak etkisiz hale getirilmiştir. Ancak unutulmaması gereken bir durum vardır. “Disiplin, büyük başarılar elde etme konusunda insanoğlu için bir çeşit kutsal eldir!”

Yasalarımız belli ölçütler çerçevesinde öğretmene öğrencisini terbiye etme hakkı tanımıştır. Türk Ceza Kanunu’nun 232.maddesinin 2.fırkasında “terbiye hakkı”ndan (eski adıyla tedip etme hakkı)söz edilmektedir. Tedip’in sözlük anlamı; uslandırma, yola getirme, terbiye etme iken, tedip hakkı; velinin vesayeti altında bulunan çocuğuna karşı sert davranma, ihtarda bulunma, mühim bir cezayı verme olarak tanımlanmaktadır. Terbiye etmek; eğitmek olarak tanımlanmış, eğitmek ise; birinin akla uygun fiziksel ve moral gelişmesi üzerine etki yaparak çeşitli davranış yatkınlıkları bilgi ve görgü aşılayarak önceden tespit edilmiş amaçlara göre onun belirli bir yönde gelişmesini sağlamak, terbiye etmek şeklinde tanımlanmıştır. Yapılan tanımlamalara göre tedibin, kişiyi eğitmekte kullanılan yöntemlerden biri olduğu çıkarılmalıdır. Bu bilgiler ışığında; çocuğu üzerinde velayet hakkına sahip olan anne babanın, öğrencisini eğitmekle yükümlü öğretmenin, çırağına meslek edindirmeye çalışan ustanın “terbiye etme hakkı”na sahip olduğu söylenebilir. Yaşanan olumsuz olaylar öğretmenleri karamsarlığa ve şikayet edilme korkusuyla bananeciliğe itse de haklarını bilen bir eğitimcinin disiplini asla elden bırakmadan özlediğimiz o eski günlerdeki saygılı bireyleri yetiştireceğine olan inancım tamdır.


Özgür Tekkök

Özgür Tekkök

Özgür Tekkök
Özgür Tekkökozgur@haberlerdenizli.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
UA-124574485-1