Denizli haber – haberlerdenizli – Denizli Haberleri

NİHAT ZEYBEKCİ’YE MAHKEMEDEN RET CEVABI!

Eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye Mahkemeden Ret cevabı geldi. İşte Detaylar…

NİHAT ZEYBEKCİ’YE MAHKEMEDEN RET CEVABI!
31 Mayıs 2019 - 12:40

2012 yılında TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında kişilik haklarını ihlal ettiği gerekçesi ile dava açan eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye Anayasa Mahkemesi’nden ret cevabı geldi.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin ise 2012’de partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “kişilik hakkını ihlal ettiği” gerekçesiyle Ankara 21. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açtığı dava reddedildi. Kararın, Yargıtay 4. Hukuk Dairesince onanması üzerine Zeybekci, konuyu Anayasa Mahkemesine taşıdı. Yüksek Mahkeme, şeref ve itibar hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle Zeybekci’nin başvurusunu kabul edilemez buldu.

Kararda İfade Özgürlüğüne Vurgu Yapıldı

Kararda “ifade özgürlüğü’ne” vurgu yapılarak, şu görüşe yer verildi: “İfade özgürlüğü, özellikle seçmenlerini temsil eden, onların taleplerini, endişelerini ve düşüncelerini politik alana aktaran, çıkarlarını savunan seçilmiş kimseler için büyük önem arz eder. Bu nedenle politikacıların, halkın siyasi görüşlerine katkıda bulunma ve kitleleri aydınlatma görevleri de göz önüne alınarak mahkemelerce bu kimselerin açıklamalarına ancak istisnai olarak müdahale edilmesi uygun olacaktır.”

Bir önceki haberimiz olan EKREM İMAMOĞLU VE MANSUR YAVAŞ'DAN YÜKSEL KEPENEK'E DESTEK başlıklı haberimizi de okumanızı öneririz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları https://haberlerdenizli.com tarafımıza aittir, haberleri kopyalamayınız.

sit in velit, eget ut consectetur at