Denizli | haber | son dakika | yerel haber | haberlerdenizli.com

Rektör Bağ’dan Yatağandaki Hizmet Binasına Ziyaret

Türkiye’nin İslami ilimler alanında lisansüstü eğitim veren ilk enstitüsü olan Pamukkale Üniversitesi İslami İlimler Enstitüsü, 2019-2020 eğitim-öğretim yılına hazır.

Rektör Bağ’dan Yatağandaki Hizmet Binasına Ziyaret
23 Ağustos 2019 - 12:12

Bu kapsamda Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve Üniversite Yönetimi, enstitünün Serinhisar ilçesi Yatağan Mahallesi’ndeki binasında incelemelerde bulundu.

Gerçekleştirilen inceleme ziyaretinde Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ’a, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erdinç Duru, Prof. Dr. Osman Çiftçi, Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan, Genel Sekreter Prof. Dr. Mehmet Ali Sarı ve Üniversite Yönetim Kurulu üyeleri eşlik etti.

2019 Ağustos ayı başından itibaren tüm idari ve akademik faaliyetlerini Serinhisar ilçesinin Yatağan Mahallesi’ndeki binasında yürütmeye başlayan Pamukkale Üniversitesi İslami İlimler Enstitüsünde, 2019-2020 akademik yılı güz döneminde yükseklisans sınavına giren ve başarılı olan öğrencilerin kayıtları gerçekleştirildi.

Rektör Bağ Çalışmalarla İlgili Bilgi Aldı

Enstitüde, çoğunluğu el yazma eserlerden oluşan zengin kütüphanesi ile İslami ilimler alanında önemli çalışmaların yapılacağını ifade eden Rektör Bağ, “Öğrencilerimizin en iyi koşullarda öğrenimlerini devam ettirmeleri için çalışmalarımız sürmekte. Bu yıl güz dönemi itibariyle, enstitümüze Temel İslam Bilimleri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programı’na 99’u Türk, 14’ü yabancı uyruklu olmak üzere 113 kişi tarafından başvuru yapıldı. 25’i Türk ve 5’i yabancı uyruklu olmak üzere 30 kişi enstitümüze yerleşti. 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılında da Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı’na öğrenci alımı yapılacak.” dedi. İslami İlimler Enstitüsünde lisansüstü eğitim gören öğrencilere Müftü Arif Akşit Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından burs sağlandığını belirten Rektör Bağ, doktora programlarının açılması için yeterli akademik kadrolarının oluştuğunu, Eylül ayında İslami İlimler Enstitüsü bünyesinde doktora programlarının açılması için tüm hazırlıkların tamamlamış olacağını ifade etti.

Rektör Bağ ve Üniversite Yönetimi tarafından gerçekleştirilen ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren Pamukkale Üniversitesi İslami İlimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Galip Yavuz, konuyla ilgili şunları kaydetti: “Enstitümüz Türkiye’de ilk kurulan İslami İlimler Enstitüsüdür. Kuruluşunda Prof. Dr. Cevat Akşit’in çok büyük bir gayreti söz konusudur. Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve Üniversite Yönetimi’nin destekleri, YÖK’ün ve Bakanlar Kurulunun olumlu cevaplarıyla enstitümüz kuruluşunu tamamlamıştır. Enstitümüzün açılışı 7 Nisan 2018 tarihinde devlet erkanının ve üniversitemiz idarecilerinin iştiraklariyle gerçekleştirilmiştir. Daha öncesinde İlahiyat Fakültesi lisansüstü eğitimlerini Sosyal Bilimler Enstitüsü çatısı altında yapmaktaydı.

Ancak İslami ilimlerin karakteristiğini daha belirgin bir şekilde yansıtabilmek, eksik kalan boşlukları resmiyet boyutunda özel gayretler ile tamamlamak enstitümüzün kuruluşunun önemli bir nedenidir. Amacımız; iyi bir akademisyen, iyi bir alim prototipi aynı zamanda entelektüel birikim ve donanıma sahip bir ilahiyatçı yetiştirmektir. Bunu gerçekleştirmek için de Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yetişmiş hocalarımızı enstitümüze davet etmek ve onlardan seminer ve dersler şeklinde yararlanmak istiyoruz. Bir başka amacımız da Türkiye’nin ilmi ve kültürel ağırlık merkezini Anadolu’ya taşımaktır. Biz bu doğrultuda başlangıcı yaptık ve kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz. Enstitümüz hızlı bir gelişim kaydetmektedir. Şu anda mevcut kütüphanemiz bu hızlı gelişimin en somut örneğidir. Kütüphanemizde 10 bin civarında kitap vardır. 300 tanesi orijinal olmak üzere yaklaşık 1000 civarı yazma eserimiz vardır. Önümüzdeki bahar döneminde doktora programını da açmayı hedefliyoruz. Sayın Rektörümüz bu konuda bize ciddi anlamda destek verdi. Enstitümüzde yürüttüğümüz her türlü çalışmayı yakından takip eden ve destek veren Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Bağ’a ve yönetim kurulu üyelerimize teşekkürlerimi sunarım.”

haberlerdenizli.com sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda kullanılamaz.

venenatis Aliquam ut ultricies sit elit. vulputate, commodo quis, Praesent