Vatandaşlar sokağa çıkma yasağı istiyor - Denizli | haber | son dakika | yerel haber | haberlerdenizli.comDenizli | haber | son dakika | yerel haber | haberlerdenizli.com

23 Eylül 2020 - 00:10

Vatandaşlar sokağa çıkma yasağı istiyor

Son dönemlerde artan koronavirüs vaka sayıları sonrası yapılan araştırmalarda, vatandaşların sokağa çıkma kısıtlaması getirilmesini destekledikleri ortaya çıktı.

Vatandaşlar sokağa çıkma yasağı istiyor
Son Güncelleme :

14 Eylül 2020 - 12:30

Son dönemlerde artan koronavirus vakaları sonrası sokağa çıkma kısıtlamaları yeniden gündeme gelmeye başladı. Konuyla ilgili bir araştırma yapan Ipsos araştırma şirketi, toplumun yüzde 87 gibi büyük çoğunluğunun bu kararı desteklediğini ortaya koydu.

Yasak olmasın diyenler sadece %5

Şirketin Milliyet gazetesi için düzenlediği araştırmaya göre destekleyenlerin büyük bölümü bunun il bazında değil tüm Türkiye’de uygulanması gerektiği kanısında. Yasağa karşı çıkanlar ise sadece yüzde 5 ile sınırlı kaldı.

Toplu taşıma mecbur olunmadıkça kullanılmıyor

Son dönemde ‘korona’ da vaka sayılarındaki hızlı artışla beraber bazı önlemler yeniden uygulanmaya başladı. Tedbirler 1 Haziran’daki normalleşme kararıyla gevşetilmişti.Önlemlerden bir tanesi de toplu taşımada ayakta yolcu alınmaması kararı olmuştu. Eylül başındaki araştırmaya katılan vatandaşların yarısından fazlası (yüzde 60) toplu taşımayı nadiren kullandığını ya da hiç kullanmamaya çalıştığını söyledi. Yüzde 40 ise kullanmaya devam ediyor.

10 kişiden 6’sı çocuklarını okula gönderecek

Katılımcılara eğitim-öğretimde yaşanan ‘korona’ belirsizliği de soruldu.Yeni eğitim-öğretim yılı uzaktan eğitimle 31 Ağustos’ta başladı. Katılımcıların takip ettiği konuların başında yüz yüze eğitime geçiş olup olmayacağı, kademeli eğitim modelinin nasıl hayata geçirileceği gibi konular geldi.Araştırmada ebeveynlere yüz yüze eğitim olması durumunda çocuklarını okula gönderme eğilimlerini soruldu.Okul çağındaki her bir çocuk için alınan 10 cevaptan altısı “Gönderirim” , ikisi “Göndermem” , diğer ikisi ise “Okula gönderip göndermeyeceği konusunda kararsızım” diye oldu.

Donec libero. libero justo Donec sit at nunc risus